Wymienniki ciepła, ich budowa i podstawowe rodzaje

Wymienniki ciepła to urządzenia, których zadaniem jest wymiana energii cieplnej przepływającej pomiędzy dwoma nośnikami tej energii. Nośnikami tymi mogą być substancje znajdujące się w stanie skupienia ciekłym lub gazowym. Tę właściwość, którą charakteryzują się wymienniki, wykorzystuje się między innymi w kolektorach słonecznych mających przekazywać później ciepło do budynku.

Zasada działania, jaką cechują się wymienniki ciepła jest więc bardzo prosta. Warto wiedzieć, że ich budowa może być rozmaita, w zależności od tego, jakie potrzeby mają spełniać. Zazwyczaj tworzy je długa rura wykonana z tworzywa, które dobrze przewodzi ciepło. Jeśli powierzchnia wymieniania ciepła ma być większa, taki wymiennik wyposaża się dodatkowo w specjalne ożebrowanie, doskonale spełniające tę funkcję.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wymienników. Jeśli jego zadaniem jest ogrzewanie płynu roboczego, nazywa się je nagrzewnicami, a jeśli wymiennik ma chłodzić płyn roboczy, mówi się o chłodnicach. Wymienniki znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Najczęściej korzystają z nich sieci cieplne w gospodarstwach domowych oraz szeroko pojętym przemyśle.

Ponadto wymienniki można podzielić ze względu na swoją budowę, rodzaj wykorzystywanego czynnika oraz ich ilość, charakter działania, organizację przepływu i ze względu na obecność mieszania. Bezsporna pozostaje kwestia znacznych oszczędności przy wykorzystaniu wymienników, pod warunkiem, że dobieramy je adekwatnie do naszych indywidualnych potrzeb.

This article was written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.