Zastosowania kolektorów slonecznych i zasady ich działania

Wobec rosnących kosztów zużycia energii elektrycznej oraz ogólnego tzw. utrzymania domu, coraz więcej ludzi stara się wykorzystywać alternatywne rozwiązania. Takim rozwiązaniem są między innymi kolektory słoneczne, pojawiające się często przy nowopowstających domach i nie tylko przy nich. Zastosowania tego urządzenia są rozmaite.

Najpopularniejsze zastosowania kolektorów słonecznych to ogrzewanie wody użytkowej czy basenowej, wspomaganie ogrzewania centralnego budynku, ale i do chłodzenia go latem, gdy doskwierają człowiekowi upały. Jak nietrudno się domyślić, stosując taką technikę pozyskiwania energii, mamy szansę sporo zaoszczędzić, choć samo zainstalowanie kolektorów najtańsze nie jest.

Dla domków jednorodzinnych potrzebnych jest od dwóch do czterech kolektorów, aby mogły one w przyszłości rzeczywiście zacząć przynosić oszczędności. Większe sieci cieplne, dostarczające energii cieplnej do dużej ilości budynków oczywiście muszą posiadać proporcjonalnie większą ilość kolektorów. Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, żeby mniej więcej wiedzieć, na jakiej zasadzie działają kolektory słoneczne.

Otóż kolektor jest urządzeniem, którego zadaniem jest przemiana energii, jaką dostarcza promieniowanie słoneczne, na energię cieplną. Kolektor zamienia tę energię na cieplną nośnika, zaś tymże nośnikiem może być na przykład substancja w stanie płynnym bądź gazowym. Wbrew pozorom, budowa takiego kolektora jest bardzo prosta, i jak już nie jeden raz okazało się w historii techniki, właśnie najprostsze rozwiązania przynoszą najwięcej korzyści.

This article was written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.