Nietypowe urządzenia grzewcze

Kurtyny powietrza mogą być wspomagane przez promienniki gazowe

Kurtyny powietrzne są to urządzenia pozwalające na uniknięcie strat ciepła i napływu do środka pomieszczenia z zewnątrz powietrza nie tylko zimnego, ale i pełnego zanieczyszczeń, kurzu, spalin, itp. Kurtyny powietrzne przyczyniają się do minimalizowania strat energii cieplnej w wymianie powietrza ogrzanego ze świeżym.

Kurtyny powietrzne montowane są przy drzwiach i bramach, w miejscach styku dwóch ośrodków powietrza o różnej temperaturze i właściwościach fizykochemicznych. Są doskonałym wsparciem dla systemów grzewczych realizowanych w oparciu choćby i o promienniki gazowe. Stanowią one rodzaj osłony przed nieekonomicznymi stratami energii cieplnej. To z kolei przekłada się bezpośrednio na niskie opłaty grzewcze i podwyższenie tzw. komfortu cieplnego, czyli stanu zrównoważonego bilansu cieplnego, w którym człowiek czuje, że nie jest mu ani za zimno ani za ciepło.

Tłumacząc prościej, kurtyna (lub inaczej zasłona) powietrzna to urządzenie instalowane w celu zwiększenia izolacji termicznej pomieszczenia i składające się najczęściej z wentylatora i wymiennika ciepła. Kurtyny są więc elementami systemu grzewczo-wentylacyjnego, które w okresie zimowym uniemożliwiają wychłodzenie pomieszczeń (kurtyny ciepłe, nawiewają ciepłe powietrze przy drzwiach lub bramie).

Są jeszcze tzw. kurtyny zimne, instalowane np. w punktach gastronomicznych przy wejściach do chłodni lub mroźni, które nie pozwalają powietrzu wewnątrz chłodni mieszać się z ciepłym powietrzem zewnętrznym. Są to niezwykle praktyczne urządzenia, które w połączeniu z promiennikami gazowymi mogą stanowić w budynkach nowoczesny system wentylacyjno-grzewczy.

Ze względu na miejsce zainstalowania kurtyny powietrzne dzielimy na poziome (które są montowane m.in. nad drzwiami) i pionowe (montowane obok drzwi). Mogą one nawiewać powietrze z góry lub z boku. Same kurtyny powietrzne jednak na niewiele zdadzą się w naszym przedsiębiorstwie, jeżeli nie będziemy dysponować też urządzeniami typowo grzewczymi, np. właśnie promiennikami gazowymi. Razem ten duet stać zwyczajnie na więcej.